Uz bh. premijere različitih projekata međunarodnih umjetnika, Jazz Fest Sarajevo ove godine predstavlja i jednu evropsku premijeru – prvi evropski koncert benda Trickster.

Trickster je kvartet gitariste Milesa Okazakija, jednog od važnijih američkih gitarista nove generacije, nastao je 2015. godine kada su članovi benda Okazaki, basista Anthony Tidd i bubnjar Sean Rickman nastupali kao ritam sekcija u sastavu Five Elements Stevea Colemana. Do danas su objavili pet albuma, prvi je snimljen sa pijanistom Craigom Tabornom a četiri sa Mattom Michellom, sa kojim će Trickster i nastupiti u Sarajevu. Muziku Milesa Okazakija i muziciranje benda, na albumima i uživo, i javnost i kritika ocijenili su izvrsnim.

Miles Okazaki izniman je muzičar a njegova jedinstvena tehnika osigurala mu je saradnju sa važnim imenima američke scene kakvi su John Zorn, Kenny Barron, Miguel Zenón, Henry Threadgill, i mnogi drugi. Snimio 12 albuma autorskih kompozicija, a 2018. je objavio hvaljeni šestostruki album sa kompletnim opusom Theloniusa Monka odsviran na električnoj gitari. Ovaj solo projekat predstavio je i na Jazz Festu Sarajevo 2019. godine u Domu policije, a prošle godine u njujorškoj Jazz Gallery u četiri rasprodata seta, koja su trajala gotovo pet sati, odsvirao je kompletan Monkov repetoar.

2020. godine, u okviru pandemijskog online izdanja Jazz Festa Okazaki je održao premijerni koncert sa gitaristicom Mary Halvorson, u čijem je kvartetu nastupio u Historijskom muzeju u Sarajevu 2018. godine u okviru serije The Stone in Europe u organizaciji Jazz Festa Sarajevo. Ovaj vanserijski muzičar ove se godine po prvi put na Jazz Festu predstavlja kao bendlider.

Miles Okazaki ima diplome nekih od najvažnijih američkih obrazovnih institucija – Harvarda, Juliarda i Manhattan School of Music, a danas je predavač na prestižnom Princetonu. Autor je i dvije kompleksne i važne knjige Fundamentals of Guitar i 351 Shapes, nastale kao rezultat 30-godišnjeg rada, izučavanja i sviranja gitare.

New York Times je u više navrata albume Milesa Okazakija uvrštavao u najbolja izdanja godine, a muziciranje ovog muzičara ocjenjuje kao “potpuno savremeno, oslobođeno očekivanja šta znači svirati gitaru u skupnom muziciranju”. DownBeat ga je proglasio zvijezom u usponu, a za njegov kvartet Trickster sa kojim nastupa 8. novembra u Pozorištu mladih jedan je kritičar napisao da je to bend koji morate voljeti.

Ulaznice kupite ovdje!